Polonya Üniversite

Neden Polonya’da Üniversite

Avrupa’nın Türkiye ile birlikte en hızlı gelişen ülkesi Polonya’da Üniversite eğitimi almak artık sanılanın aksine imkânsız değil ve ekonomik açıdan da daha cazip.  4 yıllık Türkiye üniversite bölümlerini 3 yılda bitirebilmek, yeni yabancı diller öğrenmek, okunan bölümde veya başka bir alanda Avrupa içi veya dışında Master yapabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.  

Polonya'da Lisans 3 yıl, tıp eğitimi 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği eğitimi ise 5 yıl sürmektedir.

Polonya Türkiye’ye sadece 2 saat uzaklıktadır.

İstediğiniz bölümde İngilizce Eğitim fırsatı!

Polonya Üniversitelerinde İngilizce ve Lehçe dillerinde Avrupa seviyesinde bir eğitim görme, farklı kültürleri, iş hayatlarını ve yaşam biçimlerini tanıma fırsatını yakalayın. İngilizceniz yeterli değil ise İngilizce veya Lehçe hazırlık sınıfı ile üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

Eğitim standartları yüksektir. 2004 yılında beri AB üyesidir.

Kasım 2009 itibarı ile dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında;

·          Varşova Üniversitesi 293,

·          Jagiellonian Üniversitesi 326,

·          Wroclaw Teknik Üniversitesi 343,

·          Wroclaw Üniversitesi 416,

 

Polonya üniversitelerinin YÖK onayı vardır

Aldığınız diploma tüm AB ülkelerince tanınmaktadır.

Denklik Nedir?

YÖK denkliği almış olduğunuz eğitimin içeriği ile ilgili bir konudur.Yurtdışındaki ya da Polonyadaki eğitiminiz boyunca almış olduğunuz derslerin ,içeriklerinin ve yoğunluklarının Türkiye'de aynı bölümün zorunlu dersleri,içerikleriyle uyumlu olması gerekmektedir.Bu kriterlerde uyumluluk var ise size denklik verilir.

Düşük Maliyetli Avrupa Eğitimi

Polonya dinamik ve yüksek eğitimli bir nüfusa sahiptir ayrıca diğer Avrupa Birliği ülkelerine göre ulaşım, beslenme ve barınma ücretlerinin düşük olduğu bir ülkedir. Bu nedenle öğrenim hayatı da öğrenciler için düşük maliyetli olacaktır.

 

ÜNİVERSİTE SINAVI STRESİNE SON

Polonya üniversitelerinde istediğiniz bölümde eğitime başlamak için sadece lise diploması  ve transkriptiniz yeterlidir. Polonya’da bir üniversiteye kayıt yaptırmak için, Türkiye’de üniversite sınavına girmeniz şart değildir. Meslek liseleri dâhil; hangi tür bir liseden mezun olduğunuzun önemi yoktur.

 

SCHENGEN VİZESİ İMKÂNI

Avrupa'da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız. Lisans ve Yüksek Lisans programını tamamlayan öğrenciler birer yıl daha Oturma ve çalışma hakkına sahip olurlar. 5 yıl aynı ülke kalındığında vatandaşlık başvurusu yapılabilmektedir.

 

VİZE - KONAKLAMA - İŞ İMKÂNLARI

21 Aralık 2007 yılı itibariyle Polonya AB’ye tam üye olmuştur ve böylece Schengen serbest dolaşım uygulaması imzalanmıştır. T.C vatandaşlarına vize uygulanmakta ve 5 Nisan 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlayan kanun değişikliğine göre Ülkeye girişten başlayarak herhangi bir  6 aylık süreçte herhangi bir Schengen (AB ortak vize uygulaması) ile tercih edilen bir Avrupa ülkesi 90 günü geçmemek şartıyla ziyaret edilebilir.

Polonya’da okumak isteyen öğrenciler için “D tipi ulusal vize” başvurusu yapılır.  90 günü aşan uzun süreli vize türüdür.

 

POLONYA'DA  KONAKLAMA 

Polonya’ya giden öğrencilerin ikamet edebileceği üç yer vardır;

Özel yurtlar

Karma öğrencilerden oluşur. Genellikle yabancı öğrenciler kalırlar. Ücretleri elektrik su ısınma ve kira dâhil 250-350 € arasındadır ve apart otel gibidir. Banyosu tuvaleti ve mutfak evde yaşan kişilerle ortak kullanılmaktadır. Öğrenciler internetten yararlanabilirler. Odalar 6 kişinin kalabileceği biçimdedir. Bir oda da 6 ranza 3 çalışma masası vardır.

Apart otel evler

 Elektrik su ısınma kiraya dâhildir. Ev yaklaşık olarak 40-60 m2 ve 2 ya da 4 kişinin yaşayabilmesi için uygundur. Çoğunlukla 2 oda ve ortak olarak kullanılan oturma odası vardır.  Bir kişinin ödemesi gereken kira bedeli  250-350 € civarındadır.

Üniversiteye kayıtlı öğrencinin kaldığı yurtlar

Bu yurtlar sadece üniversitede okuyan öğrencileri kabul ederler. 1 odanın içinde 2 ayrı bölüm yer alır 2 veya 4 kişiliktir. Tuvalet banyo ve mutfak odanın içinde yer alır. Tüm eşyalar yurtta vardır. 1 kişinin ödemesi gereken aylık ücret 150 Euro’dur. Bu yurtlarda öğrenci okuduğu üniversitenin yurdunda kalması gerekir.

 

ULAŞIM BESLENME VE SAĞLIK İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

Ulaşım; Ulaşım kart ücreti  aylık 20 Euro’dur. Bu kartı ayda  bir kez doldurduğunuzda bir ay boyunca metro, tramvay ve otobüslerden sınırsız bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Beslenme; Öğrencilerin yeme içme gibi birçok harcamaları aylık olarak ortalama 100-200 Euro arasında olur. Ancak bu fiyat her öğrencinin yapmış olduğu harcamaya göre değişkenlik gösterir.

Sağlık; Polonya’da bütün insanların zorunlu olarak yaptırması gereken sağlık sigortası vardır. Yaklaşık olarak aylık 40€ dur. Hem devlet hem de özel hastanelerde geçerlidir. Hastanedeki tedavi sürecinde kullanmış olduğunuz ilaçların bir kısmını siz bir kısmını da sigorta karşılayacaktır.

 

PART-TIME ÇALIŞMA İMKÂNI

Öğrenciler ilk sene hazırlık kursuna gittikleri için çalışma fırsatı bulamayabilirler. Fakat üniversiteye kayıt olduktan sonra 1.sınıftan başlayarak verilen oturum izni ile öğrencinin bulunmakta olduğu eyaletteki iş yerlerinde yasal olmak üzere part- time çalışabilirler.

·

Jagiellonian Üniversitesi

Kozminski Üniversitesi

Lazarski Üniversitesi

Lodz Üniversitesi

Lodz Teknoloji Üniversitesi

Lodz Tıp Üniversitesi 

Maria Curie-Sklodowska Üniversitesi     

Kracow Teknoloji Üniversitesi

Krakow Ekonomi Üniversitesi

Varşova Üniversitesi

Varşova Teknoloji Üniversitesi

Varşova Ekonomi Üniversitesi

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)

Poznan Tıp Fakültesi

Poznan Teknoloji Üniversitesi

Poznan Ekonomi Üniversitesi

Poznan Dizayn ve Tasarım Okulu (School of Form)

Wroclaw Universitesi

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

 

 

Daha detaylı bilgi için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

 

Tel: 0216 414 77 50

e-mail: info@truva.com.tr