Almanya Üniversite 

Almanya Demek Ne Demek ?

İnsanı doğası bakımından düşündüğümüzde gelişmeye ve öğrenmeye açık en zeki varlık olarak tanımlamamız mümkündür ne var ki hayatta insanı insan yapan değerler artık eğitilebilirlikle ölçülüyor. İnsanın değerini yine insan kendi bilgisi ve kendi çabalarıyla tek başına kazanıyor. Bu değeri kazanırken yaptığı aktiviteler, aldığı eğitimler ve tecrübeleri ön plana çıkıyor. Eğitimini kaliteli düzeyde tamamlamış bireylerin görünürlüğü çok farklı bir boyutta olurken yurt dışında eğitim almış bireylerin eğitim seviyesi de ona göre farklılık göstermekte olup kendini iş dünyasında ve kariyer yollarında belli etmektedir.

Almanya dediğimizde aklımıza birçok olumlu ve olumsuz yan gelir, özellikle bir de çocuğunuzu eğitim için yurt dışına yollamayı düşündüğünüzde olumsuz yanlar ister istemez gözünüzün önüne gelmektedir. Ne var ki sanılanın aksine Almanya'da yurt dışı eğitim demek olumsuz bir anlam taşımamaktadır. Bireyin ciddi bir tecrübe kazanması adına seçilebilecek ülkelerin başında gelen Almanya'da bir çocuk ne kazanır gibi sorular soracağınızı tahmin edebiliyoruz. Bunları en temel düzeyde sıralamak istersek şöyle bir liste yapabiliriz.

  1. Alman Kültürü ile tanışmak. (Bunun anlamı Almanların disiplini ile tanışmaktır. Hepimiz biliyoruz ki 2. Dünya Savaşı sonrası çok kısa sürede toparlanmanın ve en büyük ekonomilerden biri olup Avrupa Birliği'ni finanse eden ülke olmak için disiplin ana ilkedir.)
  2. Almanca dilinin ana dil seviyesine kadar gelmesi. Bunun bir başka mantığı ve anlamı şudur ki siz Almanya'da kaldığınız zaman diliminde Almanca hazırlığınızı gördükten sonra Almanca dışında herhangi başka bir dil kullanmayacaksınız. Almanca hayatınız olacak ve sonrasında gerek akademik hayatınızda gerek iş hayatınızda ciddi bir iş bulma imkanına sahip olacaksınız. Almancanın yanında bir de İngilizce seviyeniz de iyi durumdaysa kariyer yolunuzu hem yurt dışı ile süslemiş hem de Almanca ile taçlandırmış olacaksınız.
  3. Alman kültürünü tanırken tabi ki diğer ülkelere de seyahat hakkı kazanacaksınız. Bu demek oluyor ki sizi eğitim hayatınız boyunca bekleyen Fransız, İtalyan ve İspanyol kültürünü tanıma şansınız var.

Almanya'da üniversiteler hakkında aklınızda sorular olması da normal olmakla beraber konuya biraz açıklık getirmek eminim ki yararlı olacaktır. Alman üniversitelerinin birçoğu 1300-1400'lü yıllardan kalma geleneksel Alman üniversiteleridir. Bunların yetiştirdiği bilim adamları ya da aydınlar dünyayı bilimsel ya da sosyal olarak etkilemiş kişilerdir. Gittiğiniz bir Alman geleneksel üniversitesi köklü ve saygın bir üniversite olacaktır. Saygınlığı kanıtlanmış 700 yaşında bir üniversitede okumak sizin de hakkınız. Kendini kanıtlayabilmeniz adına bir şans.

Almanya'nın bir diğer üniversite türü ise Hoschule dediğimiz uygulamalı bilimler diye geçen üniversiteler bunlara kabul alma olasılığını daha yüksek olmakla beraber bu tarz üniversitelerin yaşları 50-150 arasında değişmektedir. Almanya'nın 2. dereceden üniversiteleri olarak geçmektedir.

Başka bir taraftan baktığınızda ailelerin en çok merak edeceği konu üniversite ücretleridir. Almanya'da üniversite ücretleri Eski Türkiye Sistemi gibi harç usulü ile işlemektedir bu da demek oluyor ki 200-500 Euro arasında değişmektedir dönemlik. Yalnız bir bölgesinde Alman Üniversiteleri en fazla yıllık 3000 Euro olacak şekilde ücret kuralı getirmiştir. Alman üniversitelerinin bu fiyat esnekliği varken sizin paraya göre değil aslında hedefinize göre üniversite seçmiş olacaksınız.

Almanya'da dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alırken aynı zamanda hayat giderleriniz de ABD ya da İngiltere'deki kadar ağır olmayacak. 700-800 euro aylık geçinmeniz için yeterli olacak ve tabi ki buna yurt ücretleriniz de dahil. Lisans ya da yüksek lisansa başladıktan sonra ise işiniz daha da kolaylaşıyor diyelim bir üniversiteden kabul kağıdınızı aldık artık sizin haftada 20 saat çalışma hakkınızda var resmi olarak. Sadece Almanya'ya karar verdikten sonra burada bir üniversitede Almanya'da başvuracağınız bir bölüme yerleşmeniz gerektiğini hiç unutmayın ki burada da tercihinizi ona göre yapın.

Almanya'ya gittiğinizde eğitim yanı sıra tarihi, kültürel ve doğal birçok alan göreceksiniz. Bunlar sizin hem kültür seviyenizi arttıracak hem de doğa sizi rahatlatacak eğitim hayatınız boyunca. Tabi eğitiminiz bittikten sonra dönmek zorunda mısınız tabi ki hayır 1 yıl daha çalışma hakkınız geçerli halde Almanya'da ikamet etme şansınız var 5 yılı geçirdikten sonra da vatandaşlığa başvurunuz artık size çok yakın.

 

Okulların öğrencileri seçme kurulları notlarınızın yanı sıra sizin sosyal ve akademik profilinize de bakacaktır. Bir öğrencinin sivil toplum kuruşlarında daha önceden yer almış olması, belli el becerilerinin ya da yeteneklerinin olması üniversiteye başvurunuzda CV'nizi güçlendirecek en önemli noktalardandır. Güzel ve etkileyici bir motivasyon mektubunuz ise niyetinizi açıkça gözler önüne serecektir haliyle.

Avrupa'da bir lisans eğitimi almak ya da master yapmak artık çok değerli. Köklü eğitim almak adına sizin geçmeniz gereken yollardan biri. İngilizceyi artık herkes bilirken Almanca'yı herkes bilmiyor ve siz bunu öğrenmek ardından da orada akademik eğitim almak için gitmiş olacaksınız. Dil kursundan korkmayın biz sizin danışmanlığınızı dil kursu ve üniversite aşamalarında da sürdüreceğiz. Bizimle güvende gideceksiniz ve çok memnun kalarak yepyeni bir yola gireceksiniz. Hayatınızda yeni başlangıç yapmak istiyorsanız Almanya en güzel ve en kaliteli Avrupa ülkelerinden biri olarak sizin karşınızda. Bu arada unutmayın ki aldığınız diploma tüm dünyada geçerli bir diploma olacak !! :)

Almanya'da görüşmek dileğiyle.

 

             Almanya'da Üniversite

Almanya siyasi yapısı gereğince eyaletlerden oluşan bir ülkedir. Her eyalet kendi eğitim bakanlığına bağlı olarak eğitim sistemini belirler. Üniversite eğitimi  temel eğitim (grundstudium) ve asıl eğitim (hauptstudium) olarak ayrılır.  Lisans eğitimi 4 sömestre sürer, genellikle bir ara sınav/zwischenprüfung ile sona erer.
 

Lisan Eğitimi – baccalaureat studium 3 yıl

Master Eğitimi- masterstudium 2 yıl

Lisans ve Yüksek Lisans Birleşik Eğitim –Diplomstudium 4,5 yıl

Staatsexamen- eczacılar, doktorlar, dişçiler, hukukçular

Her üniversitenin belirlediği tarihler değişik olmakla beraber genelde (Kış Sömestr 15 Temmuz – Yaz sömestr  15 Ocak) kadar kayıt başvuru formları (Zulassungsformulare) ilgili birimlere gönderilmelidir.

Yabancı öğrencilerin kayıtları ile ilgili karar, Türkiye’deki YÖK benzeri bir kurum olan ZVS/Zentrale Vergabestelle tarafından değil, üniversitelerin kendilerinin verdiği kararla gerçekleşmektedir.

ALMAN  ÜNİVERSİTELERİNİN  YÖK DENKLİĞİ BULUNMAKTADIR 

Almanya’da devlet üniversitelerine lisans eğitimi başvurusu yapabilmek için öncelikle Türkiye’de ÖSYM imtihanına girmesi gerekmektedir. Bazı üniversiteler ve bölümleri 2 veya 4 yıllık Açık öğretim Fakültesi(AÖF) veya meslek Yüksek Okulu (MYO) yerleşen veya mezun olan adayları da kabul etmektedir. Öğrenciler Türkiye’de kabul aldıkları bölümde veya yakın bölümlerde Alman üniversitelerinde eğitim alabilirler, farklı  bölümlere başvuramazlar.

             

             ÖSYM SINAV STRESİNE SON

Almanya’da 1 yıl hazırlık olarak bilinen ‘studien-kolleg’ okuyun ve ÖSYM stresinden kurtulun!

 

             ALMANYA’DA MASTER ŞANSINI YAKALAYIN

Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan öğrenciler  Alman üniversitelerinde yüksek lisans eğitim alabilirler. Türkiye’de lisans veya yüksek lisans yapan öğrenciler, kendi bölümlerinde Almanya’da bir üniversiteye yatay geçiş yapabilirler. Yatay geçiş yoluyla Almanya’da ki bir üniversiteye transfer olmak isteyen öğrencilerin hazırlaması gereken belgelere ilave olarak ayrıntılı ders içeriklerini de üniversitesinden alması gerekir.

 

              YENİ DİL ÖĞRENME FIRSATI

Anlaşmalı olduğumuz dil okullarına uzun dönem kayıt yaptıranlara Devlet Üniversitelerinden Ön Kayıt Belgesi alınabilmektedir. Bu işlem Danışmanlık ücretine tabidir. Dil okullarına adayın en az 4 aylık yazılması gerekmektedir. Almanya’da Eğitim Görmek isteyen adayların Üniversitelerden kabul alabilmeleri için TESTDAF ( 3 -4)  ya da DSH ( 2-3) testini almaları gerekmektedir.

 

              ÖĞRENCİ VİZESİ ALMAK ARTIK ÇOK KOLAY

Almanya' ya giriş vizeleri Dil Vizesi kategorisinde verilecek olup bu vize türü Almanya’da Öğrenci vizesine 1 yıl içinde çevrilmektedir. Buradaki önemli husus 1 yıl içerisinde Almanca sınavını geçebilmektir.

 

Aachen Teknik RWTH (TU) Aachen (FH)
Berlin Wildau Teknik (TH) Bremen Üniversitesi
Clausthal Teknik (TU) Cottbus BTU Teknik (TU)
Dortmund Teknik (TU) Dresden Teknik (TU)
Goethe Frankfurt Üniversitesi Hannover Üniversitesi
Hamburg Üniversitesi Heidelberg Üniversitesi
Jena FSU Jena (FH)
Mainz Üniversitesi JGU Manheim
Ludwig maximillian Köln Üniversitesi
Berlin Freie Üniversitesi Freiburg Üniversitesi
Humnoldt Üniversitesi Nürnberg Erlangen Üniversitesi FAU
Paderborn Üniversitesi Ruhr Bochum Üniversitesi
Stuttgart Üniversitesi Zittau/Görlitz (FH)
Würzburg Üniversitesi Zwickau (FH)