Almanya Üniversite


 

             Almanya'da Üniversite

 

Almanya siyasi yapısı gereğince eyaletlerden oluşan bir ülkedir. Her eyalet kendi eğitim bakanlığına bağlı olarak eğitim sistemini belirler. Üniversite eğitimi  temel eğitim (grundstudium) ve asıl eğitim (hauptstudium) olarak ayrılır.  Lisans eğitimi 4 sömestre sürer, genellikle bir ara sınav/zwischenprüfung ile sona erer.

Lisan Eğitimi – baccalaureat studium 3 yıl

Master Eğitimi- masterstudium 2 yıl

Lisans ve Yüksek Lisans Birleşik Eğitim –Diplomstudium 4,5 yıl

Staatsexamen- eczacılar, doktorlar, dişçiler, hukukçular

Her üniversitenin belirlediği tarihler değişik olmakla beraber genelde (Kış Sömestr 15 Temmuz – Yaz sömestr  15 Ocak) kadar kayıt başvuru formları (Zulassungsformulare) ilgili birimlere gönderilmelidir.

Yabancı öğrencilerin kayıtları ile ilgili karar, Türkiye’deki YÖK benzeri bir kurum olan ZVS/Zentrale Vergabestelle tarafından değil, üniversitelerin kendilerinin verdiği kararla gerçekleşmektedir.

 

ALMAN  ÜNİVERSİTELERİNİN  YÖK DENKLİĞİ BULUNMAKTADIR 

Almanya’da devlet üniversitelerine lisans eğitimi başvurusu yapabilmek için öncelikle Türkiye’de ÖSYM imtihanına girmesi gerekmektedir. Bazı üniversiteler ve bölümleri 2 veya 4 yıllık Açık öğretim Fakültesi(AÖF) veya meslek Yüksek Okulu (MYO) yerleşen veya mezun olan adayları da kabul etmektedir. Öğrenciler Türkiye’de kabul aldıkları bölümde veya yakın bölümlerde Alman üniversitelerinde eğitim alabilirler, farklı  bölümlere başvuramazlar.

             

             ÖSYM SINAV STRESİNE SON

Almanya’da 1 yıl hazırlık olarak bilinen ‘studien-kolleg’ okuyun ve ÖSYM stresinden kurtulun!

 

             ALMANYA’DA MASTER ŞANSINI YAKALAYIN

Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan öğrenciler  Alman üniversitelerinde yüksek lisans eğitim alabilirler. Türkiye’de lisans veya yüksek lisans yapan öğrenciler, kendi bölümlerinde Almanya’da bir üniversiteye yatay geçiş yapabilirler. Yatay geçiş yoluyla Almanya’da ki bir üniversiteye transfer olmak isteyen öğrencilerin hazırlaması gereken belgelere ilave olarak ayrıntılı ders içeriklerini de üniversitesinden alması gerekir.

 

              YENİ DİL ÖĞRENME FIRSATI

Anlaşmalı olduğumuz dil okullarına uzun dönem kayıt yaptıranlara Devlet Üniversitelerinden Ön Kayıt Belgesi alınabilmektedir. Bu işlem Danışmanlık ücretine tabidir. Dil okullarına adayın en az 4 aylık yazılması gerekmektedir. Almanya’da Eğitim Görmek isteyen adayların Üniversitelerden kabul alabilmeleri için TESTDAF ( 3 -4)  ya da DSH ( 2-3) testini almaları gerekmektedir.

 

              ÖĞRENCİ VİZESİ ALMAK ARTIK ÇOK KOLAY

Almanya' ya giriş vizeleri Dil Vizesi kategorisinde verilecek olup bu vize türü Almanya’da Öğrenci vizesine 1 yıl içinde çevrilmektedir. Buradaki önemli husus 1 yıl içerisinde Almanca sınavını geçebilmektir.

 

Aachen Teknik RWTH (TU) Aachen (FH)
Berlin Wildau Teknik (TH) Bremen Üniversitesi
Clausthal Teknik (TU) Cottbus BTU Teknik (TU)
Dortmund Teknik (TU) Dresden Teknik (TU)
Goethe Frankfurt Üniversitesi Hannover Üniversitesi
Hamburg Üniversitesi Heidelberg Üniversitesi
Jena FSU Jena (FH)
Mainz Üniversitesi JGU Manheim
Ludwig maximillian Köln Üniversitesi
Berlin Freie Üniversitesi Freiburg Üniversitesi
Humnoldt Üniversitesi Nürnberg Erlangen Üniversitesi FAU
Paderborn Üniversitesi Ruhr Bochum Üniversitesi
Stuttgart Üniversitesi Zittau/Görlitz (FH)
Würzburg Üniversitesi Zwickau (FH)