Malta

MALTA

Ä°lgili resim

KONUMU:

Malta, Avrupa’nın güneyinde yer alan bir ada devletidir. Dünyanın en küçük devletlerinden biridir. Yüzölçümü 316 km2 olup (2013 verilerine göre) nüfusu 423,000’tür. Başkenti tarihi Valletta’dır. Ülkede Maltaca ve İngilizce konuşulur. Malta 5 adadan oluşur. Malta, Gozo ve Comino adaları üstünde yerleşim vardır.  Ulusal para birimi Euro’dur.

İKLİMİ:

Ülkede Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. En sıcak aylar haziran ve eylül ayları arası, en soğuk aylar aralık ve mart arasındaki aylardır. Yazın ortalama sıcaklık 30OC ‘ın üstündedir. Kış ayları ise yaklaşık 12oC derecedir.

ULAŞIM:

Malta AB sınırları içinde yer alan bir ada devletidir. Schengen vizesi almak gerekir. Ada içinde toplu taşıma uygundur. Alan küçük olduğu için toplu taşıma ile adanın her yerine gidilebiliyor. Toplu taşıma kartları ile ekonomik yolculuk yapmak mümkün.

EĞİTİM VE YAŞAM OLANAKLARI:

Malta uluslararası öğrenciler için diğer ülkelere kıyasla daha ekonomik şartlarda okuma ve yaşama olanakları vermektedir. İngilizce eğitim veren dil okullarının yanı sıra birçok özel kolej ve Malta Üniversitesi de eğitim ağının içinde yer almaktadır. Konaklama şartları ise geniştir. Yurt konaklaması, ev kiralaması ve aile yanında kalma seçenekleri ile öğrencilerin konaklama ihtiyacı karşılanır.

Ülkede turizm en önemli gelir kaynağı bu nedenle sosyal yaşam oldukça hareketlidir. Tarihi altyapısı ile turist çeken Malta aynı zamanda doğal lagunları ve plajları ile meşhurdur. Ders zamanı dışında aktiviteler ile doğada vakit geçirmek mümkün.

SAĞLIK OLANAKLARI:

Malta’ya giderken sağlık sigortası yaptırmak en iyi çözümdür. Böylece tedavi ücreti sigorta şirketinden ödenir. Öğrenciler ise kaldıkları yurtlarda sağlık hizmeti alabiliyor. Sağlık sigortası yoksa tedavi ücretli.

MALTA KÜLTÜRÜ:

Malta insanları genel olarak sıcakkanlı, misafirperver ve konuşkandır. Her geçen gün popülaritesi artan bir ülke olan Malta, İngilizce konuşan ülkelerin topluluğu olan İngiliz milletler topluluğunun en eski üyelerinden biridir. Adada ulaşımı sağlayan en ucuz yöntem otobüslerdir.

MALTA MUTFAĞI:

Malta’nın geleneksel mutfağı balık ve sebzeden oluşur. Ülke Mutfağı birçok kültürün etkisinden dolayı zengin ve çeşitlidir. Sicilya mutfağına çok benzemekle birlikte; Arap, İtalyan, İspanyol ve İngiliz mutfaklarından etkilenmiştir. Salata, sebzeler ve kırmızı şarap yemeklerde önemli yer tutmaktadır.

MALTADAN ALINACAK HEDİYELİK EŞYALAR:

Malta’da örme, dokuma ve tığ işi ürünler yaygındır. Dokuma kilim de aynı şekilde yaygın olan ürünlerdendir.  Maltalı zanaatkarların gümüşü işleyerek yaptıkları fotoğraf çerçeveleri, kaşıklar ve vaftiz törenlerinde kullanılan kaseler Malta’dan alınacaklar arasında yer alabilir. Gozo kekiği, güneşte kurutulmuş domates, güneşte olgunlaşmış zeytin, taze incir, biberli keçi peyniri, şekerli helva, nuga ve şaraptan oluşan yiyecek olarak hediyeliklerde mevcuttur. Ancak Malta’dan alınacak en önemli yiyecek baldır. Malta’da yemeklerde de kullanılan bal ülkeye ismini veren bir besindir. Malta isminin kökenini melita, yani bal oluşturur.

GEZİLECEK YERLER

*Plajlar

*Casa Rocca Piccola

*National War Museum

*Manoel Theatre

*Megalithic Temples of Malta

*Għar Dalam

*Skorba Temples

*Mediterraneo Marine Park

*St Augustine Church, Valletta

*Fort San Lucian

*Hompesch Gate