İrlanda

İRLANDA

Kuzeybatı Avrupa’da bulunan İrlanda’nın sınırları batıda Atlas Okyanusuyla doğuda İrlanda Deniziyle güneydoğuda İrlanda deniziyle güneydoğuda St George Kanalıyla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiştir.

Ulaşım ağı oldukça rahattır ve hızlı işlemektedir.Şehir aralarında genel olarak tren ağı önde gelirken,şehir içi ulaşımda otobüs ,tramvay,karavan ve taksi en iyi seçeneklerdir.

Bisiklet her yerde kiralanabilmektedir ve ülkeyi tanımak için oldukça iyi bir fırsat sunmaktadır.Ülkede bir çok kanal bulunmaktadır.Deniz yolu ulaşımı sık olarak kullanılmaktadır.

İrlanda da priz girişleri farklı olduğundan dolayı giderken veya oradan dönüştürücü alınması gerekmektedir.

Ülkenin oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü bulunmaktadır.Acil herhangi bir durumda 112’yi veya 999’u arayarak,ambulans ,polis, itfaiye istenilmektedir.

İrlanda denildiği zaman akla gelen Dublin dışında gezilebilecek birçok alan bulunmaktadır.Cork’ta bulunan tarihi Balarney Kalesi,”Balarney Taşı”yla oldukça ünlüdür.İnanışlara göre Balarney taşını öpen kişi büyük bir güzellik ile kutsanır.İrlanda’nın gözde turistlik şehri Dublin’de ise birçok güzellik bulunmaktadır.

İRLANDA’NIN BAŞKENTİ

Başkenti Dublin’dir.Önemli Şehirleri;Belfast,Cork,Limerick,Derry,Galway,Waterford,Craigavon,Drogheda ve Dundalktır.

İRLANDA NEREDEDİR?

Kuzey Atlantik’te yer alan ada ülkesi İrlanda,Kuzey Kanalı ,İrlanda Denizi ve St Georgee Kanalı ile İngiltere’den ayrılmaktadır.

Kuzeybatı Avrupa ‘da bulunan İrlanda’nın sınırları batıda Atlas Okyanuyla doğuda İrlanda Deniziyle,güneydoğuda St George Kanalıyla ve güneyde Kelt Denizi ile çizilmiştir.

İRLANDA’DA KONUŞULAN DİLLER

İrlanda’nın iki resmi dili bulunmaktadır.İrlanda Gaelcesi ve İngilizce.İngilzce konuşma oranı İrlanda Gaelcesi’nden daha fazladır ancak İrlanda Gaelce’si tüm okullarda mecburidir.

İRLANDA KÜLTÜRÜ

İrlanda’yı ziyaret edecek olanlar dünyanın en nazik insanlarıyla tanışmak üzere olduklarını bilmelidirler.Eğer şaşkın şaşkın etrafa bakıyorsanız yerel halktan birilerinin yanınıza gelip yardım etmeye çalışmaları çok olası bir durumdur.

Genellikle küçük kasaba ve köylerde birbirini tanımayan insanların birbirlerine selam vermeleri günlük bir olaydır.Karşılık vermek ise önemlidir ve güzel bir deneyimdir.

İRLANDA MUTFAĞI

İrlanda mutfağı çiftlikte yetiştirilen hayvanlardan ,bitkilerden ve adanın ılıman ikliminden ,İrlanda’nın tarihinden ,sosyal ve siyasi koşullarından etkilenmektedir.Ortaçağ’dan 16.yüzyılda patates gelişene kadar İrlanda ekonomisinin baskın kaynağı sığır gütmekti.

Bu nedenle İrlanda mutfağı doyurucu olarak tarif edilebilir:hemen hemen tüm geleneksel yemekler et,patates ve lahana içermektedir.Uzun pişirme süreleri bir normdur ve baharatlar tuz ve biber ile sınırlıdır.

İRLANDA’DAN ALINAN HEDİYELİK EŞYALAR

İrlanda’dan dönerken eve getirlimesi gereken en güzel hediyelik eşyaların başında bodhran(Geleneksel İrlanda Bavulu),wacky woolie (renkli dekoratif koyunlar),İrlanda Çikolatası ve Claddagh yüzüğü(aşkı,sadakati ve dostluğu temsil eden geleneksel bir yüzük)gelmektedir.

İRLANDA VİZESİ NASIL ALINIR?

İrlanda,Avrupa Birliğinde olsa da Schengen bölgesine dihil olmadığı için turistlerden ayrı bir vize talebinde bulunur.Bu sebeple diğer AB ülkelerinde olduğu gibi Schengen vizesiyle İrlanda’ya ,İrlanda vizesi ile de Schengen ülkelerine giriş yapılamaz.

İrlanda vize için gerekli belgeler !

Gezilecek Yerler:

Moher Falezleri

Ring of Kerry

Blarney Şatosu

Muckross Malikanesi

Kilmainham Gaol

Dún Aonghasa

Brú na Bóinne

St Patrick's Cathedral, Dublin

Phoenix Parkı

Dublin Kalesi

Bunratty Kalesi

Charles Fort

Aillwee Cave