Amerika

AMERİKA ile ilgili görsel sonucu

Amerika Birleşik Devletleri 9.8 milyon kilometrekare yüz ölçümüyle dünyanın toprak olarak en büyük ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en büyük göç destinasyonu olan ülke , çok sayıda kültürü de içinde barındırmaktadır. Çin ve Hindistan’ın ardından gelerek dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda olan Amerika,50 eyaletten ve bir federal bölgeden oluşan federal anayasal cumhuriyettir.Amerika federal bölgesi ise Washington DC’dir.Ülkenin resmi kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776’dır.

Dünyanın en büyük ve modern ulaşım ağına sahip ülkede ,kara ,hava ve demiryolu ulaşımı gelişmiştir.Önemli limanlara sahip olan ABD,dünyanın en büyük ticaretini gerçekleştiren ülke konumundadır.Ülkede turizm de önemli bir ekonomik faaliyettir.

Özgürlükler ülkesi olarak bilinen Amerika’da yaşayan herkes eşit haklara sahiptir.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ NEREDEDİR?

ABD Amerika kıtasında yer almaktadır.Doğuda Atlas Okyanusundan batıda Büyük Okyanusa kadar 4.500 km genişliğinde bir alanı kapsamaktadır.Kuzey sınırını Kanada,güneyi ise Meksika ve Meksika Körfezinin çevirdiği ABD’nin Alaska bölgesi ,kıtanın kuzeybatısında bulunmaktadır.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE KONUŞULAN DİLLER

Federal düzeyde resmi dili olmayan ABD’de en çok kullanılan dil İngilizce’dir.Amerikan İngilizcesinin kullanıldığı ülkede en çok konuşulan ikinci dil ise Meksika ve Küba’dan gelen göçmenlerden dolayı İspanyolca’dır.Hawaii’de eyalet anayasasına  göre Fransız sömürgeleri kurulmuş olduğundan Fransızca da yaygın olarak kullanılır.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE DİN VE İNANÇ

Amerikan kültüründe din önemli bir rol oynamaktadır.ABD gelişmiş ülkeler arasında en dindar ülkelerden biri kabul edilmektedir.ABD’de en yaygın din Hristyanlıktır.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NE NASIL GİDİLİR?                                                                           

 Truva Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizlerin en konforlu ve sorunsuz bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlıyoruz. Türkiye’den ABD’ye direkt uçuşlar  mevcuttur.  Frankfurt, Amsterdam, Londra,  Roma ve Madrid aktarmalı uçuşlar da vardır.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİN’DE İKLİM VE HAVA DURUMU

Amerika Birleşik Devletleri geniş bir alanı kapsayan ülkedir.Bu nedenle okyanuslara uzaklık yakınlığa,alçaklık yüksekliğe ve çeşitli etmenlere bağlı olarak iklim özelliklerinde büyük farklılıklar görülmektedir.Ülkenin doğu ve batı kıyılarındaki sıradağlar,okyanusların iç kırımların iklimine etki etmesini önlemektedir ve bu nedenle kıyı şeritleri hariç bütün ülkede karasal iklim hakimdir.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ MUTFAĞI

Amerikan mutfağı hemen hemen tüm dünya mutfaklarının sentezi gibidir.Özellikle fast-food ile ünlü olan mutfakta ülkeye özgü geleneksel tatlar bulmak da elbette mümkündür.Amerikan ürünleriyle geleneksel Meksika yemeklerinin birleşmesinden oluşan Cal-Mex ve Tx-Mex yemekleri vardır.Ülkenin büyüklüğünden dolayı mutfağı da bölgelere göre farklılık göstermektedir.Sıradan bir kahvaltı kültürüne sahip olan ülkede kahvaltılar genelde mısır gevreği ve kahveden oluşmaktadır.”Doughnut” en bilinen atıştırmalık çeşididir.Pancake ve Elmalı Turta da diğer bilinen yiyeceklerdendir.

AMERİKA VİZESİ

Amerika’ya seyahat edecek olan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sahip oldukları pasaport türüne bakılmaksızın Amerika Vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. 

Amerika öğrenci vizesi için gerekli belgeler tıklayın..