Amerika Lise ve Kolejler

 

AMERİKA’DA LİSE EĞİTİMİ

ABD aynı üniversite eğitiminde olduğu gibi lise ve kolej eğitiminde de söz sahibi ülkelerden biridir.

ABD’de eğitim sistemi yükseköğrenim öncesi ve yükseköğrenim devresi diye ikiye ayrılır. ABD’de devlet okulları ve özel okullar faaliyet göstermektedir. İki sömester halinde eğitim verilir; (Ağustos ortası/Eylül başı- Aralık sonu/Ocak başı)-(Ocaktan Mayıs sonu/haziran ortası). Devlet okulları ücretsizdir ve devlet tarafından finanse edilir. Özel okullarda ücretlidir. Notlar ya yüzde şeklinde ya da harf modunda verilir. Başta İngilizce olmak üzere tüm gerekli dersler – ev ekonomisi, sanat gibi dersler dahil- yükseköğrenim öncesi devrede verilir. Bu okullara meslek eğitimi veren okullarda dahildir.

Ülkede bulunan prestijli ve dünya çapında tanınan lise ve kolejleriyle 12-18 yaş grubu gençleri ülkeye çekmektedir. Oldukça renkli ve kültürlerarası bir yaşam içinde genç öğrenciler lise eğitimi alabilirler. Bu sayede hem dil eğitimi gereken standartlarda alınmış olur hem de çeşitli kültürlerden gelen diğer öğrenciler ile temasa geçerler. Konaklama olanakları arasında aile yanında barınma ve kampüs içinde yaşamak seçenekleri öne çıkmaktadır. Her iki konaklama olanağında hayatın içindeki sosyal çevre genç öğrenciye oldukça yardımcı olmaktadır. ABD’de lise ve kolej eğitimi almanın avantajları şunlardır;

  • 12-18 yaş aralığında çeşitli kültürlerle ve insanlarla tanışma gençlerde gelecekte daha esnek bir zihin yapısına sahip olmanın yolunu açar.
  • Çok kültürlü hayatta yaşamayı öğrenen genç öğrenciler karşılaştıkları uluslararası ve kültürel olaylar karşısında daha esnek bir zihin yapısı ile değerlendirme yapabilir.
  • Yurtdışı eğitimin önemli bir parçası olan lise eğitiminde genç öğrenciler ABD’nin verdiği kaliteli eğitim ile aynı zamanda mesleki kariyerlerini de hazırlık yapmaktadır. Liseden sonra gelen üniversite hayatında doğru seçimler yapılarak uluslararası başarının yolu açılır.

Aşağıda Truva Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak danışmanlığını yaptığımız lise ve kolejleri bulabilirsiniz; 

Wilbraham Monson Academy  Massachusetts

George Stevens Academy Maine USA

Hawai Preparatory Academy USA

Vermont Academy USA

St.Johnsbury Academy Vermont

New Hampton School

The Perkiomen School Pennsburg USA

Grand River Academy AUSTINBURG, Ohio

The Hun School of Princeton - Princeton

Riverstone Internatıonal School idaho USA

The Kings Academy West Palm Beach USA

Linden Education Servise California USA

Marianapolis Preparatory School

East Catholic High School

Idyllwild Arts Academy

The Orme School

Squaw Valley Academy

Steamboat Mountain School

Cats Academy Boston

The MacDuffie School

Pope John XXIII High School

Presentation of Mary Academy

Mercyhurst Preparatory School

The Storm King School

The King’s Academy

Norfolk Christian School

Daha detaylı bilgi için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

             Tel: 0216 414 77 50 

             e-mail: info@truva.com.tr